Severní Vietnam

 

Byť tento výlet nebyl sólo, nemůžu se o něj nepodělit.

Cesta do Vietnamu byla koncipovaná jako normální dovolená s organizovaným dobrodružstvím. Bez cestovky samozřejmě, ale v doprovodu starších lidí okolo padesátky, tedy pohodlí a jednoduchá zábava na prvním místě.

HANOI

Náš příjezd do Hanoje probíhal dle plánu. Po osmnácti hodinách v letadle jsme dokonce neměli problém ani s vízem ani se zavazadly. Unavení a zpocení jsme sedli do taxíku, který nás liduprázdnou dálnicí odvezl do centra. Tedy spíše „autoprázdnou“, lidi byli totiž to jediné, co jsme na dálnici potkali. Ve svých špičatých rákosových čepičkách tzv. nón-lá (klobouk z listí) pracovali v rozdělovacím travnatém pásu, vysazovali kytky, trhali plevel, prostě velebili dálniční prostředí, aby si turisté cestu do centra užili 🙂

Přivítali nás pikolíci ve stejnokrojích v krásném úzkém hotelu, který byl snad o 100% luxusnější než jme čekali. Btw. úzké jsou v Hanoji téměř všechny budovy, úzké a vysoké. Ne však proto, aby byly blíže nebi, ale proto, že cena pozemků je příliš vysoká, tedy menší zastavěná plocha se vyplatí. Zpět k luxusu v hotelu – šlo o tříhvězdičkové ubytování s názvem ECO Hotel Hanoi, kde asi 8 nocí pro dva se s nídaní nepřekrečilo částku tři a půl ticíce korun. Proto překvapení z čístých pokojů, ručníků, klimatizace, televize, pokojového servisu, lokality a všeho bylo namístě.

HanojHned po krátké aklimatizační sprše jsme šli za roh na tolik očekáváné Ph, které vařili a podávali doslova na chodníku. Bylo podobné jako to, co podávají na Jiřáku, jen to maso trochu víc syrové, ta zelenina trochu víc čerstvá, těch bylinek trochu míň, toho chili trochu víc, toho koření trochu míň.  No prostě nějak mi to ph z jiřáku sedí víc. Důležité podotknout, že jsem po vietnamském výletě přestala definitivně jíst maso, byť už jsem ho před tím skoro nejedla. Nemohlo za to pouze tohle  nebohé ph, ale celá vietnamská stravovací kultura, kde se jí úplně, ale úplně všechno, co se hýbe a dá se zabít.

V každém případě, nikomu z výpravy po tomto prvním experimentálním jídle doslova z ulice nebylo zle, tedy jsme na podobné vlně stravování pokračovali až do konce výletu. Ba naopak doporučuji se zcela vyhýbat klasickým restauracím, hlavně těm, kde je anglický překlad v jídleníčku ještě před tím vietnamským. V takových podnicích je jídlo opravdu NEčerstvé, NEpřipravené s láskou, a vůbec NEdobré. Ovšem pokud bych měla nějaké „civilizované“ stravovací zařízení doporučit, bylo by to Quan An Ngon na hranici starého města. Veliká restaurace plná turistů, ale i místních, kde si můžete objednat jídlo dle územní části Vietnamu, ze kterého originálně pokrm pochází. A cena poměr výkon opravdu stojí za to.

Hanoj2-4

Život v úzké ulici jednokolejky

V Hanoji jsme se jen tak toulali po dobu asi deseti dnů. V Hanoji stojí za to se jen tak toulat. Město je divoké, přecpané, živé a úplně jiné než evropská města, na která jsem byla doposud zvyklá. Ve staré části města se ulice jmenují dle zboží, které se na něm kdysi prodávalo (Bambusová, Papírnická, apod.). Toto cechovní rozdělní se zachovalo a na Kobercové ulici fakt koupíte jen koberce.

Určitě je v Hanoji pár míst, kde byste se při toulkách měli zastavit. Ať už jde o honosné sídlo prezidentského paláce, Ho Chi Minovo mauzoleum,

IMG_1128

Jeden z mnoha oltářů Muzea Literatury

chrám Ngoc Son nebo Muzeum Literatury, všechna místa mají úžasnou atmosféru. Do mauzolea nedoporučuji chodit na přelomu října a listopadu a to z prostého důvodu – nepustí vás tam. I mrtví si zaslouží dovolenou a strýček Ho ji každoročné tráví v Číně v lázních pro balzamované.

Město je pomyslně rozděleno do několika částí – staré historické centrum okolo jezera Hoàn Kiếm je asi nejrušnější a turisticky nejatraktivnější. Spousta úzkých uliček plných stánků nejen s cetkami, ale i voňavými vietnamskými pochoutkami, venkovními posilovnami pro místní, muzei a chrámy – to je staré město Hanoie, které se nikdy nezastaví.

divadloNormálně nejsem příznivcem turistických atrakcí, ale zrovna u tohoto jezera je jedna, kterou musím doporučit. Loutkové divadlo na vodě je přeci jen zvláštní jev, kór když se jedná o indoorovou show. Byť je celé představení ve Vietnamštině, tématika hry je zřejmá – výjevy z Vietnamské mytologie. Navíc přesah toho, že existují celé vesnice, jejichž obyvatelé nedělají nic jiného, než že těží dřevo, opracovávají ho, vyrábějí a malují tyhle loutky, z nichž každá má ve vodním divadle životnost tak cca 3 měsíce, je až fascinující. O tom, že po celou dobu představení jsou loutkoherci po pás ve vodě, ani nemluvím.

Po prozkoumání staré části Hanoje jsem zatoužila vidět Vietnamce v kravatě, načež jsme se vydali do „mrakodrapové moderní business části„. Téhle části doporučuji se s klidem vyhnout. Jde více méně o rozhlehlé betonové staveniště plné Vietnamců v kravatách. Tato část města nemá žádnou poutavou atmosféru, jen bistra s rychlým občerstvením, kde se sedí na židlích a ne na chodníku a butiky s fešn oblečením ve vietnamských velikostech, které stejně průměrný Evropan neobleče.

drap-2Třetí část města bych nazvala „propagandistická„. Oblast na severu města ležící u velkého jezera Hồ Tây je typická svými širokými bulváry, barevnými parky a honosnými ambasádami. Je to ta část města, kde je krom semaforu v křižovatce ještě policista, takže motorky na červenou opravdu zastaví. A ano, zde leží starý dobrý nabalzamovaný strýček Ho. Strýček Ho je sice největším komunistickým symbolem ve Vietnamu, avšak neopomněli ani Lenina, kterému v této části Hanoje věnovali park a sochu. Na té je psáno V.I. Le-nin… Asi aby byl Vietnamským občanům blíže…

U jezera stojí za návštěvu nejstarší buddhistické pagody v Hanoji – Trần Quồc. Můžetdrape si také půjčit kýčovitou šlapací labuť a objet chrám kolem dokola na vodě. Před chrámem prodávají živé želvy, které si můžete zakoupit  a vrátit jim svobodu vpuštěním do vody. V rámci úspor však vietnamští obchodníci pochytají želvy zpět a prodávají je dál.

 

TAM CốC

cocV okolí Hanoje je možné vycestovat na krátké i jednodenní výlety. My jeli do Tam Cốc, což je místo asi 90 km od Hanoje často nazývané „Halong mezi rýžovými poli“. Jde o asi hodinový výlet na loďkách po řece mezi malebnými skálami, políčky a vesničkami. Cesta vede skrz tři jeskyně, podle nichž se celá oblast také nazývá. Je to vyloženě jen atrakce pro turisty, ale stojí za to. Vidět 65-ti letou vietnamskou babičku, která pádluje nohama, čímž pohání celou loďku se třemi turisty, a u toho vyšívá… To prostě stojí za to.

buvoliA když už jsme byli v provincii Ninh Binh, zastavili jsme se ve městečku Hoa Lư – prvním hlavním městě Vietnamu. Bohužel bylo skoro celé město jedním z panovníku zbouráno. Zůstal jen jeden z nejstarších chrámů ve Vientamu Đinh Tiên Hoàn. Naštěstí jsme měli průvodce, který nám svou vtipnou nesrozumitelnou vietnamskou angličtinou celou historii vysvětlil – povídal o tom, jak se všichni ti bratři z vládnoucího rodu mezi sebou pozabíjeli, až musel přijet někdo nový z Dynastie Lý, který to všechno zboural a přestěhoval se do Hanoje. Pomazlili jsme se s buvoly a jeli zpátky do Hanoje.

 

VIETNAMSKÁ VESNICE

img_1312Znáte ten výraz „španělská vesnice“ (aneb cokoli, co nedokážeme pochopit nebo tomu nerozumíme), nebo také „český film“, což je v podstatě totéž, ale v polštině… Tak tyhle dvě vesnice jsou pouze podmnožinou jim nadřazené vietnamské vesnice.

Cesta z Hanoje do 200km vzdálené vesničky Nghĩa Lộ  trvala zhruba 7 hodin. Částečně ji tvořily liduprázdné dálnice, na kterých se jezdí maximálně osmdesátkou, a prašné cesty bez dopravního značení. Někomu by možná mohlo připadat zvláštní, že ani naše průvodkyně Mai, která se v Nghĩa Lộ  narodila a doposud zde má celou rodinu, se na cestě hned několika ztratila a vlastně vůbec  domů netrefila. Tuhle cestu Hanoi-Nghĩa Lộ sice jezdí autobusem pravidelně, ale většinou, stejně jako všichni ostatní spolucestující Vietnamci, cestu prozvrací nebo prospí. A někomu by třeba zase mohlo připadat divné to, že náš profesionální turistický řidič si sebou na cestu nevzal navigaci ne proto, že by ji nevlastnil, ale proto, že si ji šetří. Jiný kraj, jiný mrav, že…

Dům Maiiných rodičů stojí u cesty. To vypovídá o tom, že se jedná o vlivnou a bohatou rodinu. Ne každý si může dovolit dům u silnice. Rodina zbohatla na prodeji hnojiv pro pěstování ryže. Což vysvětluje ten sklad plný pytlů  od farmářů, kteří si nemohou dovolit platit penězy. Běžná vietnamská vesnická domácnost na běžného Evropana možná může působit jako „cesta do pravěku“, ale jejich způsob života je vlastně strašně osvobozující. Nemají sprchu, teplovou vodu, sklo v oknech ani stěny v kuchyni. Většinou se jedná o otevřené domy s ohništěm, které se rozpaluje brzy z rána pro přípravu čerstvého čaje. V našem domě u cesty alespoň čouhala ze zdi jedna trubka s tekoucí studenou vodou, ve které se mylo nádobí i těla všech ubytovaných. Což byl na místní poměry luxus.

Spaní na tvrdé chladící bambusové rohožce obklopené děravou moskytiérou bylo poměrně pohodlné. Jen pozor! Nezapomeň, že na stěně každé ložnice visí portrét Budhy! Před Budhou se nesvlíkej ani nepřevlíkej, nespi k němu zády ani chodidly, jen hlavou. Pokud měříš o 20cm víc než je délka bambusové rohožky, protože jsi Evropan, a kvůli těmto pravidlům se absolutně nevyspíš, tvůj problém. Chovej se před Buddhou slušně. Tohle se mne naštěstí s mými 164cm netýka 🙂

img_1182

Vesnické lázně do každé rodiny!

A co se dá na takovém vietnamském venkově dělat? Tak třeba jezdit na kolech zabalených v igelitu. Přece je nebudem rozbalovat kvůli pár dnům, ještě bychom je odřeli nebo propotili sedátko. Ale je to pořád lepší, než sedět doma. Ona se přítomnost cizinců na vesnici rychle rozkřikne a všichni se chtějí podívat, jak ti cizokrajní lidé vypadají. Ba dokonce někteří si chtějí i šáhnout, protože to přece není možné, že jsem tak bílá, určitě jsem něčím jenom natřená. No jo, nevýhoda domu u silnice je, že ho mají všichni pocestě.

img_1380Nebo je fajn si udělat výlet na motorkách do jiné vesnice. Ale s osobním řidičem, aby se nám něco třeba nestalo. Oni mladí kluci z vesnice si taky potřebujou sem tam nějak přivydělat. Toho, že má tvůj řidič o jedno oko míň než ty, si raději nevšímej. My jeli cca 50km do hor, kde končí betonová cesta a bělocha tam viděli jenom v televizi. Děti před námi utíkaly a brečely, staří lidé se zase smáli bezzubými ústy a snažili se nám vysvětlit, že nejsme ojedinělý případ, jednoho bělocha tam potkali asi před dvaceti lety.

Co ale na vesnici nedělat? Určitě zdvořile odmítnout pozvání do místních “lázní”. Každý tomu říká jinak, ale v Nghĩa Lộ šlo spíše o velkou veřejnou koupelnu, jediné místo ve vesnici s teplou vodou z horkého minerálního pramene, kam se alespoň jednou za měsíc jde umýt celá rodina.

Musím říct, že ať už jsme byli tam nebo tam, všichni k nám byli velmi zdvořilí a hlavně pohostinní.

 

A KDE JE TO VE VIETNAMU NEJKRÁSNĚJŠÍ?

O to větší šok pro nás byl návrat do turistické destinace. Vyrazili jsme na nejznámější vietnamské místo – do zátoky Ha Long. Přístav připomínal spíše tržiště plné turistů a prodejců zájezdů, kteří se předháněli v akčních nabídkách. Zkazilo nám to chuť. Malá přibližovací lodičká plná opravdových turistů z bohatých evropských zemí, do které nás naložili, nám moc nepřidala.

img_1585Vše se změnilo až když jsme dorazili ke krásné luxusní historické lodi, kde nám personál hned při příchodu podával chlazené ručníky na osvěžení s welcome drinkem, následně nás zavedl do našich kajut s klimatizací a mramorovou koupelnou… A to vše za cenu běžného českého ubytování v penzionu v Jeseníkách. Vyjeli jsme na výlet na kánojích skrz dračí skaliska, což byl neskutečný zážitek. Pak koupačka a nakonec nekonečné množství gin&tonicu, luxusního jídla a noční chytání olihní. Když pominu večerní karaoke, bylo to prostě dokonalé. Ten pocit šťastné euforie, kdy jsem seděla na horní otevřené palubě a projížděla krásnými skalami a rýbářskými vesničkami snad nikdy nezapomenu. Doufám.

Pokud Vás však budou organizovaně tahat do krápníkových jeskyní, raději odmítněte. Takovou frontu, jaká se táhla CELÝM jeskynním komplexem jsem opravdu v životě neviděla! Vlastně jsme jeskyni ani neprošli, ale spíše prostáli. Skalní prostory byly povětšinou opravdu úzké a my v nich s dalším davem čekali desítky minut, což musí být zvláště pro klaustrofobiky zážitek.img_1728

Až na tuto maličkost však Ha Long více než doporučuju. Turistické neturistické, je to nádhera.

Po několika dnech a přestupech jsme dopluli k ostrovu Cát Bà, jednomu z největších letovisek, které je populární jak mezi Vietnamci, tak mezi Číňany. Naštěstí jsme dorazili mimo sezónu, takže všechny tři pláže byly poloprázdné. Na Cát Bà není bohužel nic moc zajímavého. Je to ostrov, který je z 80% tvořen horou a přírodním parkem, který slibuje opičí setkání (bohužel opravdu jen slibuje), a zbylých 20% jsou hotely a hotely a hotely, pár domečků místních rybářů a zmiňované tři pláže. Je to fajn na pár dní, ale pokud nemáte rádi klasické válení se na pláži, na týden tam nejezděte. Kdyby neměly každý den od 13:00 do 23:00 všechny bary happy hour na alkohol, asi bychom to taky nezvládli.

 

 

A co říci závěrem? Snad jen Vietnam je super, jeďte tam!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →