Singapore

MOJE CESTA

Do Singapuru jsem se dostala spíše omylem. Při cestě z USA na Srí Lanku v něm stejně musíte přestoupit, rozhodla jsem se proto, že si na přestup vyhradím týden. Jen tak pro jistotu…

Singapore sice patří mezi dražší města, ale dá se prozkoumat i v low cost backpacker stylu.

 

INSTRUKČNĚ

 • v Singapuru skvěle funguje metro. Jeho cena je více než přijatelná, cesta z letiště výjde na 2,50 singapurských dolarů (cca 45 Kč). Metrem se dostanete téměř všude ve městě. V automatu si koupíte lístek z tvrdšího papíru, který doporučuji nevyhazovat, ba naopak znova nabít. Z každého lístku tak máte pár centů slevu a kartičku můžete použít až šestkrát. Metro je označováno značkou SMRT, ale je vážně bezpečné a pohodlné, žádný strach 😉
 • Ubytování jsem zvolila v jednom z nejlevněších hostelů dle Booking.com s názvem Coziee Lodge. Výhodou hostelu bylo jeho umístění v blízkosti metra Kallang (asi 3 stanice do centra města a cca 30 minut od letiště). Nevýhodou se ukázala být nízka cena, která do hostelu přilákala hlavně návštěvníky ze zemí JV Asie a Číny, kteří povětšinou vůbec nemluvili anglicky, neměli tedy zájem se družit. Supinka Thajců, kteří se do Singapuru přijeli vzdělávat na konferenci o Wellness, byli sice ohromeni mými blond vlasy a každý si mě chtěl přidat do přátel na facebooku, ale tím socializace skončila.
  Cena za 5 nocí – 55 singapurských dolarů včetně tzv. kontinentální snídaně (instatní kafe a toast s džemem).
 • Jak známo, Singapore je multi kulturní město. Výhodou by se proto mohlo zdát, že vedle čínštiny, malajštiny a tamilštiny je hlavním úředním jazykem také angličtina. Musím však podotknout, že singapurská angličtina má velice specifickou výslovnost, a osobně jsem jí rozuměla tak z 50%. S lidmi, kteří se běžně s turisty nesetkávají, jsme si nerozuměli vůbec. Vlastně jsem jim vůbec nevěřila, že mluví opravdu anglicky.
 • Největší výhodou kulturní rozmanitosti je s jistotou jídlo. Singapur je jedno z nejčistších měst na světě, tedy není třeba se obávat ani street foodu, kde vegetariánská porce úžasného čínského, indického nebo malajského jídla výjde zhruba na 2-3 singapurské dolary (okolo 50 Kč). Určitě se tento způsob stravování vyplatí více než nakupování v supermarketech.
 • Pokud si však k obědu chcete dát pivo, počítejte s cenou 5-10 singapurských dolarů za plechovku. A to nemluvím o jiných typech alkoholu… Na druhou stranu opět můžete vyzkoušet velké množství různých druhů piv od originál singapurských až po indické nebo čínské značky.
 • Další výhodou kulturní rozmanitosti je, že v Singapuru seženete skoro všechno, co zrovna potřebujete nebo na co máte chuť. Co však nemá cenu v regálech obchodů hledat jsou žvýkačky. V Singapuru se už pár let nežvýká a je to tak nějak všeobecně zakázáno. Takže nedoporučuji vytahovat ani vlastní zásoby.
 • Singapore je považován za jedno z nejbezpečnějších míst na zemi. Určitě je zde skvělá atmosféra, příjemní lidé a v ohrožení se necítíte na ulici ani ve dvě v noci.
 • Voda z kohoutku je pitná! Doopravdy!
 • Téměř všude se dá platit kartou bez nějakých komplikací nebo speciálních poplatků. Haleluja!

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Zdržovala jsem se spíše v centru města, které je však dost drahé. Proto doporučuji seznámit se s nějakými místními obyvateli, kteří znají street restaurace a obchody i v těch nejzapadlejších uličkách, které by jste sami nenašli.

DOWNTOWN

Mé první kroky mířily do Downtownu. Nejen, že se jedná o úplné cesntrum všeho dění, ale jde taky o turisticky nejznámější oblast Singapuru. V každém případě jde o downtown jako každý jiný, plný Starbucksů a McDonaldů, lidí v kravatách a lodičkách, kteří někam spěchají. Kdyby nebylo takové dusno a vlhko, snad bych si myslela, že jsem někde v LA.

MARINA BAY A GARDENS BY THE BAY

O nekonvenční Singapurské architekruře slyšel asi každý. Hned vedle downtownu se tyčí světoznámý hotel Marina Bay Sands. Dá se do něj volně vstoupit skrz luxusní nákupní středisko vedle. Na střešní bar se však bohužel dostanete pouze na speciální pozvánku, případně v rámci akcí, kde se platí vstupné. Samotný interiér budovy však ukojil mé smysly dostatečně.

Součástí Marina Bay Sands komplexu je také ArtScience Museum, budova připomínající rozkvetlou květinu. Vstupné se pohybuje dle aktuální výstavy okolo 20 singapurských dolarů.

Za hotelem Marina Bay Sands se rozkládají rozlehlé singapurské zahrady, které doporučuji navštívit alespoň dvakrát – za denního světla a v noci. Přes den se můžete kochat jezírky, rozmanitou florou z celého světa, nezvýklými sochami, totemy a dalšími uměleckými objekty. V noci se zahrada rozsvítí všemožnými barvami a vše dostane zcela novou atmosféru. Procházkou v zahradách můžete strávit několik hodin. Pokud navíc navštívíte i slavné exotické botanické zahrady, kde už se však platí vstupné, může se návštěva protáhnout i na celý den. Vstupné, které zahrnuje všechny atrakce v zahradách, výjde na necelých 30 singapurských dolarů (cca 540 Kč).

CHINATOWN

Jak už to tak bývá, každá Singapurská menšina má ve městě svou čtvrť. Mezi ty největší patří logicky Chinatown. Najdete ho snadno, protože má i svou stejnojmennou stanici metra. Čtvrť je plná obchůdků, uliček, až podezřele levných služeb všeho druhu a hlavně chrámů a pagod. Nejrozšířenějším nábožentsvím je totiž buddhismus. V okolí Chinatownu je mnoho menších nebo větších pagod, které jsou velmi barevně zdobeny v čínském stylu. Do většiny se platí vstupné a ženy musí mít vždy zahaleny alespoň ramena a kolena. Protože jsem při cestování hodně závislá na svém telefonu, snažila jsem se být alespoň občas online. Singapure je naštěstí moderní město, a většina chrámů má wifi zdarma výměnou za like na facebooku 😉

LITTLE INDIA

Další rozlehlou čtvrtí je Little India – takže výborné pálivé jídlo, silná ALE piva (osobně doporučuji Knock Out a Godfather), obchody se zlatem na každém rohu, trochu více odpadků a špíny než v ostatních částech města a spousta Indů. Centrem Little India je Serangoon Rd, na které se nachází nejstarší hinduistický chrám v Singapuru s názvem Sri Veeramakaiamman Temple. Do něj je vstup zdarma, ani na zahalení se příliš nebazíruje, jen boty zout. Chrám je krásně zdobený a určitě stojí za návštěvu. Na rozdíl od jiných částech Singapuru vám v Little India jídlo naservírují do nekonečného množství jednorázového plastu, takže pokud jste zero waste, najíst se běžte jinam.

SAMOSA ISLAND

K Singapuru náleží asi 54 ostrůvků, ale bohužel vzhledem k času a finanční náročnosti se mi podařilo navštívit pouze jeden – Samosa Island. Zvolila jsem si ho hlavně proto, že se na něj dá dojít zdarma. Ano – dojít, pěsky. Vede na něj most s pojízdnými pasy, takže většinu cesty ani chodit nemusíte. Most začíná u nákupního střediska Vivo City, do kterého se dostanete jednoduše metrem (zastávka Harbour Fort). Jde o nejoblíbenější víkendové letovisko místních, takže pokud se chcete vyhnout plným plážím, neudělejte stejnou chybu jako já a zvolte pro návštěvu jiný den než neděli. Krom velkého množství předražených restaurací a fast foodů najdete na ostrově i Universal Studios Park s horskými dráhami a podobně. Když projdete centrem okolo zvětšené sochy lva, který je symbolem města (stejný jen menší originál sochy se nchází naproti Downtownu  – aneb to místo s největší koncentrací turistů), po zhruba dvou kilometrech chůze se dostanete na pláž. Místní moře však připomíná spíše teplé mělké jezero.

Určitě doporučuji vyhradit si pro Samosu celý den a sbalit do batohu svačinu, protože ceny tam jsou fakt neúnosné.

Pokud máte rádi buddhistické chrámy, kousek od Samosy najdete jeden zajímavý temple přímo na sídlišti schovaný mezi paneláky. Jmenuje se Ban Siew San Kuan Imm Tong a nachází se asi 2 km chůze severozápodně od zastávka Harbour Fort.

STREET ART

Singapure je město plné umění. Na každém rohu narazíte na nějakou sochu, vitráž nebo třeba lavičku, u které si nejste jistí, jestli jde o umělecký objekt nebo si opravdu můžete sednout. Singapurské ulice zdobí zajímavý barevný street art, projít je všechny vydá na několik hodin. Na internetu se dá najít velké množství tipů, osobně doporučuji tohoto skvělého online průvodce, se kterým vám nic neunikne.

Pokud vás street art až tolik nebere, určitě si nenechte ujít alespoň čtvrť Haji Lane v oblasti Bugis, kde krom pouličního umění najdete také velké množství sympatických hospůdek a kaváren, a také designových obchůdku s upomínkovými předměty nebo oblečením.

 

TIPY / TRIKY

 • Moskytiéra ani repelenty nejsou potřeba.
 • Krom obvyklých aplikací jako Maps.me jsem nepoužívala nic speciálního. Jezdila jsem pouze metrem, jehož systém je jednoduchý a přehledný. Co však pro mne mělo v Singapuru největší význam byla aplikace Couchsurfing Hangouts, kde jsem potkala nejen cestovatele, ale hlavně úžasné místňáky, kteří mne provedli a ukázali vše důležité. Vzhledem k tomu, že Singapure je opravdu bezpečný a multikulturní, není potřeba se obávat nějakých nekalých záměrů, které by z takového setkání „na slepo“ mohly vzejít. Život v Singapuru je drahý a místní mladí lidé si každou cestovatelskou výpravu rozmyslí dvakrát. Proto se rádi setkávají s turisty, se kterými o cestování diskutují a sbírjí tipy pro své vlastní toulky světem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →