Mexiko – obecné info

MOJE CESTA

Cestu do Mexika jsem dlouho odkládala. Média o Mexiku nehovoří zrovna lichotivě, tudíž mne mé okolí od solo cesty zrazovalo. Tatínek mi vyhrožoval, že mne vydědí, babička předstírala infarkt. Pravdou je, že po příjezdu do Mexika jsem začala litovat… že jsem se nevydala do téhle úžasné země mnohem dřív.

Cestu jsem začala v Mexico City a chtěla ji ukončit v Cancúnu, odkud se dají sehnat levné letenky do Evropy. Původně jsem myslela, že se zdržím jen na chvíli, maximálně na nějakých 10 dní, proto jsem to ze začátku brala trochu hopem. Po týdnu mi však došlo, že jestli se mám někde zastavit, je to právě Mexiko, a než jsem se dostala do Cancúnu, uběhl měsíc jako voda.

INSTRUKČNĚ

 • Mexiko se dá pohodlně procestovat autobusy. Mezi autobusovými linkami si můžete dokonce vybírat. Tou nejznámější jsou asi autobusy první třídy s názvem ADO, jejichž ceny jsou srovnatelné s našimi spoji Student Agency nebo malinko dražší. Levnější jsou potom OCC, které spadají pod ADO. Výhodou autobusů ADO a OCC je internetový rezervační systém, kde se dá zjistit přesný jízdní řád autobusů a volná kapacita jednotlivých spojů. Nevýhodou je, že jsem nepotkala nikoho, jehož platební karta by v tomto internetovém rezervačním systému fungovala. Navíc jsou tyto spoje přece jen o něco dražší a určeny převážně pro turisty. Na každém autobusovém nádraží Vám automaticky nabídnou spoj autobusu ADO, můžete se však zeptat na levnější druhou třídu, která jezdí více méně stejné trasy za nižší cenu. Jediný rozdíl kvality mezi první a druhou třídou, který jsem zaznamenala, je absence elektrických zásuvek ve druhé třídě. Doporučuji kupovat lístky v předstihu alespoň 1-2 dny, kdy jsou o něco levnější než v den odjezdu. Pokud si po zakoupení lístku cestu rozmyslíte a chcete ji posunout, na autobusovém nádraží nemají problém vám zdarma datum cesty změnit.
 • Jako v každé jiné zemi i zde jsem se ubytovávala v hostelech. V těch nejlevnějších. Průměrně mne stály od 120 do 220 pesos dle lokality, často včetně strohé snídaně. Ubytování jsem rezervovala na Bookingu nebo na Hostelworldu, ostatně jako všude jinde na světě. Doporučuji se však v samotném hostelu po příjezdu osobně zeptat, zda-li vámi zarezervovaná postel je opravdu tou nejlevnější. Často mají v rukávu ještě něco, možná méně pohodlného, ale za lepší cenu.
 • Pokud jedete do Mexika solo, doporučuji si osvojit alespoň základy španělštiny. Občas ani personál hostelů neovládá angličtinu, o obyvatelích měnších měst nemluvě.
 • Mexické jídlo je výborné, levné a tučné. Mexiko je na první pohled jendou z „nejtlustších zemí“ světa. Ceny v restauracích jsou srovnatelné s pražskými cenami, v bistrech nebo street foodech opravdu ušetříte. Běžná cena za tacos, eparedados (sendvič) nebo tortilu se pohybuje od nějakých 20 mexických pesos. Otravy jídlem jsou zde však na denním pořádku, proto doporučuji jen stánky, u kterýh je fronta. Na rozdíl od asijskch zemí, ve kterých jsou jídelny plné jen v době snídaně, oběda a večeře, v Mexiku je narváno pořád, takže dobrý podnik poznáte snadno. Základ je kukuřice a jídlo z kukuřičné mouky na všechny způsoby, fazole a maso. V každém podniku však nějakou vegetariánskou variantu mají nebo vám ji s ochotou připraví.
  • Osobně jsem si oblíbila tzv. Marquesity – palačinky z oplatkového těsta se sladkou náplní z nutely nebo džemu a slaným sýrem navrch. Dá se sehnat ve stáncích snad na každém náměstí.
  • Další sladkou pochoutkou jsou Churros, které jsou velmi populární i ve Španělsku. Jde o smažené válečky z koblihového těsta namáčené v čokoládě.
  • V Mexiku je teplo téměř celý rok, proto je zde velmi populární zmrzlina. Určitě si nenechte ujít speciální mexické příchutě jako tequillová nebo kukuřičná.
  • Populárním pouličním snackem je kukuřice v kelímku posypaná kořením nebo třeba zalitá smetanou a šlehačkou.
  • V každé pekárně seženete empanadas – taštičky plněné vším možným od tuňáka, sýru a chili až k džemu nebo tvarohu.
  • Tamales jsou tradičním jídlem ve většině zemích střední a jižní Ameriky. Jde o různé, povětšinou masové směsy, v kukuřičném obalu vařené v banánovém listu.
  • Pro vegetariány jsou vhodné enfrijoladas na všechny způsoby. Jde o kukuřičné toritily přelité sladkými nebo slanými omáčkami, často pikatními, posypané čerstvou cibulí a sýrem.
 • Voda z kohoutku rozhodně pitná není. Téměř ve všech hostelech však najdete barel s pitnou vodou, ze kterého si můžete načepovat zdarma. Osobně jsem si ve vodě z kohoutku bez problému denně čistila zuby nebo omývala zeleninu a ovoce.
 • Ceny alkoholu se blíží těm v Česku. Určitě musíte vyzkoušet místní pálenku z agáve, tzv. mezcal, který se dá v různých variacích sehnat po celém Mexiku. Cena piva se pohybuje okolo 15-20 pesos. Konzumace alkoholu na veřejnosti je zakázána a policie pokutuje i turisty, tak opatrně.
 • Za výběry z bankomatu téměř vždy platíte poplatek, který se pohybuje od 25-35 pesos za výběr. Jde o speciální daň za výběr zahraniční kartou. Několikrát se mi však stalo, že v menších městech bankomaty vůbec nefungovaly nebo neměly dostatek hotovosti. Proto je dobré mít u sebe pořád nějakou finanční rezervu či hotovost v jiné měně, ideálně v dolarech, kterou můžete případně směnit za pesos.
 • Co se bezpečnosti týče, naštěstí jsem neměla žádnou špatnou zkušenost. Ve větších městech v ulicích potkáte mnoho policistů, v těch menších se cítíte bezpečně i bez nich. Nejbezpečnějším hlavním městem by v současné době měla být Merida. Pravdou ale je, že ani pro Mexico City v tuto chvíli neplatí žádná speciální výstraha. Od ostatních cestovatelů nebo místních obyvatel jsem se však dozvěděla, že státům, které sdílejí hranici s USA, je opravdu dobré se vyhnout, kór když jste malá blonďatá solo-cestovatelka. Střelby na ulici jsou prý stále na denním pořádku.

NAVŠTÍVENÉ STÁTY

Během mexického cestování jsem se snažila držet své výdaje na úzdě. Vyhla jsem se proto těm nejturističtějším místům a ostrovům, kam se jezdí převážně za potápěním. Cestovala jsem absolutně bez plánu, bez Lonely planetu, a řídila se jen doporučeními jiných cestovatelů. Mexiko je nádherná rozmanitá země a byla by škoda vidět všechno hned. Těším se, že další zajímavá místa prozkoumám zase při příští návštěvě.

Mexico D.F. aneb Mexico City

Mexico City je nejlidnatější část Mexika, hlavní metropole s cca 9 miliony obyvatel, centrum všeho dění. Na první pohled jde o hlavní město jako každé jiné, plné sociálních a kulturních rozdílů. Navíc je Mexico City známo vysokým stupněm kriminality a celkovou sníženou bezpečností v ulicích. Já jsem však z města měla úplně jiný dojem. Musím ale podotknout, že jsem se zdržovala převážně v historickém centru, které působí skoro jako Španělsko jen s divočejší atmosférou a rozmanitým street foodem. Celá oblast se navíc rozkládá v horách v nadmořské výšce nad 2.000 m. n. m., a v dojezdové vzdálenosti 70km se nachází velké množství památek a aktivní sopka Popocatepetl.

Více o mých zážitcích a zkušenostech v Mexico City zde.

 

Chiapas

Chiapas je nejjižnějším státem Mexika, kde je výrazný střet mayské kultury, křesťaství a moderního života. Většina obyvatel je indiánského původu, a spousta z nich stále užívá jazyky svých původních kmenů. Turistickým centrem je rozhodně poutní městečko San Cristobal se las Casas a Palenque. Oblast okolo San Cristobalu se nachází vysoko v horách a například oproti Mexico City je zde mnohem chladnější a deštivější klima. Pokud nechcete onemocnět jako já, při plánování cesty to vemte v úvahu.

Více o San Cristobal de las Casas zde.

 

Yucatán

Yucatán je mou osobně nejoblíbenější oblastí Mexika. Možná zde nejsou tak krásné pláže jako na jihu poloostrova, ale zato zde můžete navštívit nejcenější památky Mayů, neutratíte při tom moc peněz a zároveň se mezi přátelskými lidmi budete cítit po celou dobu bezpěčně a vítaně.

O místech, která se dají v Yucatánu navštívit s nízkým budgetem, se dočtete zde.

 

Quitana Roo

Jak nejlépe popsat stát Quintana Roo? Vlastne na to stačí jedno slovo – „Karibik“. Pláže s bílým pískem, průzračné tyrkysově modré moře, palmy, útesy s barevnými korály a rybami, vedro, a vše další, co si pod slovem „Karibik“ dokážete představit, najdete v Quintana Roo. Jedná se však také o nejnavštěvovanější část Mexika, čemuž odpovídají ceny i turistický boom, který zažívají hlavně malé pobřežní vesničky, a začínají se měnit v města plná diskoték a resortů.

O krásách Quintana Roo zde.

 

TIPY / TRIKY

 • Moskytiéru a repelent rozhodně přibalte. Mediální boom ohledně Ziky mne zmanipuloval natolik, že jsem opravdu moskytiéru využívala. U míst, které jsou 2.000 m.n.m. vám zika sice nehrozí, ale komáři tam dokážou poštípat pořádně.
 • S příjezdem do Mexika mi v telefonu nakonec přibyla pouze jedna aplikace a to rezervační systém ADO autobusů, abych měla přehled o spojích. Jak jsem již zmínila výše, koupit lístek prostřednictvím této aplikace není s mimo-mexickou kartou možné.

 

2 comments

 1. […] Zpět na informace o Mexiku. […]

 2. […] Zpět na informace o Mexiku. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →