Mexico, Mexico City

Původně jsem chtěla v Mexico City strávit 2-3 dny. Město má však úžasnou atmesféru a je v něm spousta zajímavých věcí k vidění. Nakonec se mi tedy pobyt protáhl na dní 6. Lituji jen toho, že jsem nezůstala déle.

INSTRUKČNĚ

 • Z nebo na letiště se v Mexico city nejlevněji dostanete letištním autobusem, který zastavuje hned na několika zastávkách v centru. Jízdenka výjde na nějakých 35 pesos (cca 46Kč), k tomu si však musíte zakoupit kartičku, podobnou naší lítačce, na které je nabitý kredit. Poplatek za kartičku je 10 pesos (cca 13Kč). Kartička se však vyplatí, protože jí následně můžete využívat v metru a dalších autobusových linkách ve městě. Například jedna cesta metrem, ať už jedete kamkoliv, stojí 5 pesos (cca 7Kč), takže tento způsob dopravy se opravdu vyplatí.
 • V Mexico City jsem se ubytovala v hostelu Mundo Joven Catedral, který rozhodně nepatřil k těm nejlevnějším. Měla jsem zde však sraz s kamarádkou, tedy jsem se podřídila jejímu výběru. Navíc byl hostel v samotném centru přímo vedle Metropolitní katedrály na náměstí Zocaló. Více v centru se snad již ani ubytovat nedá. Výhodou hostelu byl také bar na střeše, ze kterého se dal sledovat západ slunce nad městem za popíjení tequilly nebo mexického piva Sol.
  Jedna noc v hostelu mne vyšla na 230 pesos (cca 300Kč). Bohatá snídaně (lívance, tousty, vajíčka, nachos, kafe, apod.) byla zahrnutá v ceně.

  Výhled ze střešního baru hostelu Mundo Joven Catedral

 • Mexico city je ráj vegetariánů. Snad v každé čtvrti naleznete mnoho vegetariánských bister nebo restaurací. Cenově se pohybují podobně jako v Praze. Již od 80 pesos (asi 105Kč) se dá pořídit menu s polévkou, hlavním jídlem a dezertem. Osobně můžu doporučit restauraci Comedor Vegetariano na ulici Motolinia v centru města, kde funguje také bufet čerstvých salátů a různých místních specialit.
  Z turistických míst, které vás nezrujnují a opravdu stojí za to, bych zmínila Casa de los Azulejos v samotném centru města (kousek od zastávky Bellas Artes, místní opery a vedle dominanty města Torre Latinoamericana). V menu také naleznete pár vegetariánských pokrmů, obsluha je oblečena v tradičních „krojích“, a ceny jsou podobné jako v Praze – okolo 100 pesos (130Kč) za velká talíř chutného jídla. Navíc samotný palác, ve kterém se restaurace nachází, je krásný mix španělského a portugalského stylu ze 17.století, který stojí za návštěvu.

BEZPEČNOST

Mexico City je všeobecně považováno za nebezpečné město. Pravdou však je, že pro něj v tuto chvíli neexistuje výstraha ze strany americké vlády, která bezpečnost v Mexiku pravidelně monitoruje. Ulice města jsou plné policistů. Sice tam zcela jistě jsou z nějkého důvodu, pravděpodobnost zločinu je tedy zřejmě velká. Na druhou stranu si nedokáži představit, že by se v přítomnosti tolika ozbrojených policistů, ba dokonce těžkooděnců, někdo o nekalou činnost pokusil.

Osobně si velmi cením organizace v metru, kde je přesně vyhrazena část nástupiště, a také vagony v soupravě, pouze pro ženy a děti. Každé nástupiště je hlídáno alespoň dvěma ozbrojenými policisty, kteří kontrolují, že do tohoto vyhrazeného prostoru nevstupují muži. Jako blondýna se světlou pletí jsem v Mexiku mezi muži poutala pozornost, v metru jsem se však cítila komfortně.

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Mexico City je velké město plné památek a atrakcí, rodiště umělkyně Fridy Kahlo, kulturní centrum země. Kamkoli se v centru vydáte, musíte minout nějakou významnou stavbu. Nebudu se proto zabývat vším, ale pouze místy, které mne z nějakého důvodu zaujaly více než ostatní.

Chapultepec

Pomník Ninos Heroes sochaře Ernesta Tamarize.

Chapultepec je krásný rozlehlý zelený park, někdy se mu také říká Chapultepecký les, kam míří spousta místních trávit svůj volný čas. Nad lesem se tyčí hrad Castillo de Chapultepec, pod ním nalezneme monument Ninos Heroes připomínající hrdinné kadety Chapultepecké americko-mexické bitvy v roce 1847. V areálu parku dále najdete Národní antropologické muzeum, Audiorama, Muezum moderního umění, Zoologickou zahradu, kašny, sochy a přátelské veverky.

Celý areál je opravdu rozlehlý, projít ho celý vydá na několik hodin, ba dokonce na celý den. Osobně jsem vynechala místa, do kterých je potřeba hradit vstupné jako je Castillo de Chapultepec (70 pesos) nebo Zoologickou zahradu (35 pesos). Muzea mají volný vstup v neděli.

Polanco

Z Capultepec se pohodlně dostanete pěšky do čtvrti Polaco. Jde o lepší podnikatelskou dražší čtvrť plnou hospůdek, barů, kaváren a restaurcí. Na své chutě si tam příjde opravdu každý. Celá čtvrť působí hodně evropsky, podniky jsou moderní a vkusné. Čtvrtí se táhne Paseo Horacio s parkem America ve středu. Celá pasáž je osázena fontánkami, sochami a zajímavým uměním. Místní využívají park pro malé pikniky v obědové pauze. Celý prostor je nezvykle čistý, uklizená a upravený.

Museo Soumaya

Na okraji čtvrti Polanco se nachází „nový downtown“ – místo plné nových mrakodrapů a moderních bytových komplexů. Spousta z nich je stále v procesu výstavby. Budova, která na první pohled upoutá svou výjimečnosti, je bezesporu Museo Soumaya – muzeum umění. Budovu navrhl jeden z nejznámějších mexických architektů Fernardo Romero. V muzeu naleznete díla jak mexických, tak evropských umělců 19. a 20.století. Ve hře jsou taková jména jako Auguste Rodin, Tintoretto nebo Salvador Dalí. Jde o velice rozsáhlou sbírku, jednu z největších na světě. Nejlepší na muzeu je, že je do něj vstup zdarma! Takže neváhejte.

Za muzeem naleznete moderní nákupní centrum, jehož nejvyšší patro je plné bister a restaurací za přijatelné ceny. Vedle Subway nebo Starbucks tam najdete i ryze mexické jídelny. V areálu je také wifi zdarma.

Museo de Arte Popular

Na adrese Revillagigedo 11 se nachází Muzeum populárního umění. Jedno takové má každé hlavní město státu. Navštívila jsem jich po Mexiku několik a nikdy jsme nelitovala. Krom toho, že jsem lépe pochopila historické souvislosti dané oblasti, dozvěděla jsme se toho mnoho o jejich tradičním umění a odívání, a přesahu tradic do současnosti.

Museo de Arte Popular v Mexico City je samozřejmě největší a nejobsáhlejší. Vstupné výjde na nějakých 40 pesos (cca 52Kč) a dá se v něm strávit 3-5 hodin času. Záleží, jak moc jste do barevného umění a všudypřítomného kultu smrti zapálení.

 

Mercado de Artesanias la Ciudadela

Je libo Frida nebo Panenka Marie…?

Pár bloků od Museo de Arte Popular, 400 metrů od stanice metra Juárez, se nachází místní trh blbostí a suvenýrů. Na trhu najdete výrobky z kůže, dřeva, kovů i recyklovaných materiálů. Jde o šperky, sošky, dekorační předměty, oblečení, tradiční sombréra nebo háčkované dečky ve výrazných mexických barvách a vzorech. Jedná se o ruční výrobky i sériovou výrobu. Vše za velmi příznivé ceny, a o každé se dá navíc smlouvat. I když nechcete nic kupovat, rozhodně doporučuji místo alespoň navštívit. Zaručuji, že když už nic, minimálně se pobavíte.

 

Cineteca Nacional

Pokud patříte mezi filmové fanoušky, vyhraďte si odpoledne, sedněte na metro, jeďte až na stanici Coyoacán, z ní pokračujte ještě asi kilometr pěšky, dokud nenarazíte na moderní budovu s názvem Cineteca Nacional. Jedná se o filmové centrum města a filmový archív, kde se po celý den pouští jak mainstreamové tak klubové filmy. Vždy se v areálu koná alespoň jedna tématická výstava a k ní opět můžete za zvýhodněnou cenu shlédnout i pár filmů. Vše samozřejmě za předpokladů, že umíte španělsky, jinak z místa moc mít nebudete.

Vstupné na mexický klubový film výjde na 50 pesos (asi 65Kč). V areálu je free wifi, spousta kaváren a občerstvení, kde však počítejte spíše s vyššími cenami.

Pár bloků od Cinetecy se nachází dům Fridy Kahlo, který v současné době funguje jako muzeum. Bohužel jsem muzeum nenavštívila, ale pokud jste Frídini fanoušci a nevadí vám vyšší vstupné nad 150 pesos (cca 200Kč), můžete to spojit a navštívit objekty oba.

 

UNAM

Univerzitní knihovna.

Na jižním okraji města (zastávka metra Universidad, cca 35 minut od centra) se rozkládá velký areál univerzity UNAM – největší univerzity v Mexiku. Areál byl postaven v 50.letech, proto stavby připomínají i mnohé komunistické funkcionalistické budovy u nás. Všechny jsou však krásně zdobené motivy připomínající mayskou minulost země. V současné době se stát snaží celý areál, který je opravdu úžasně promyšlený, zapsat do historického dědictví UNESCO.

Doporučuji místo navštívit v pěkný sluneční den a v zahradách areálu si třeba udělat obědový piknik. Kolem areálu je nesčetné množství stánků s velmi levným street foodem určeným pro místní studenty.

 

TIPY / TRIKY

 • V Mexico City moskytiéru ani repelent nepotřebujete. Jde o metropoly plnou smogu, takže tam komáři nelítají. Navíc se město nachází výše než 2.000 m.n.m., takže i kdyby na vás komár zautočil, pravděpodobně nebude infikovaný žádnou smrtelnou nemocí.
 • Ve městě, hlavně v parcích, je možné se na omezenou dobu (cca 5 minut) připojit na wifi zdarma. Stačí najít sloup nebo lampu s cedulkou WIFI a následovat instrukce. Je to skvělé hlavně pro komunikaci s kamarády, se kterými se snažíte setkat apod.
 • Pro lepší orientaci v metru doporučuji stáhnout aplikaci Mexico City Metro, která funguje i offline. Papírové mapky, které jsou zdarma k dostání na stanicích metra, jsou velmi titěrné a pro většinu lidí téměř nečitelné.
 • Osobně jsem žádné jiné aplikace nevyužila. Tipy na další městské aplikace najdete například zde.

 

Zpět na informace o Mexiku.

One comment

 1. […] Více o mých zážitcích a zkušenostech v Mexico City zde. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →