Mexico, Chiapas, San Cristobal se las Casas

V San Cristobalu jsem strávila asi 3 dny. Pravděpodobně bych se zdržela i déle, ale překvapilo mne velmi chladné deštivé počasí (byla jsem tam začátkem února), kvůli kterému jsem onemocněla. Tedy jsem opustila oblast směrem do teplejší oblasti Karibiku co nejdříve.

 

INSTRUKČNĚ

  • Do San Cristobalu jsem dorazila z Mexico City přímým nočním autobusem OCC. Cesta trvala asi 14 hodin a vyšla na nějakých 920 pesos (cca 1.200Kč) včetně provize překupníkovi, který mi jízdenku prodával. Upozorňuji, že v autobusech bývá šílená klimatizace a opravdu velká zima. Ano, zde začalo mé nachlazení.
  • Po městečku žádnou dopravu nepotřebujete. Vše je blízko, tedy jsem k přesunům používala jen svoje nohy.
  • Ubytovaná jsem byla v hostelu Rossco Bacpackers Hostel v centru městečka. Noc včetně základní kontinentální snídaně vyšla na 115 pesos (cca 150Kč). Hostel měl úžasné velké pohodlné dřevěné postele a několik teplých dek pro chladnější noci. Prostor byl čistý, pohodlný, se dvěma terasami a milou velmi vstřícnou obsluhou. Na dvoře je velké ohniště, takže pokud zrovna neprší, pořádá hostel seznamovací seance u táboráku. Určitě mohu doporučit.
  • Vzhledem k nemoci jsem se stravovala spíše sama v hostelu, kde byla vybavená kuchyň. V centru městečka je několik sámošek a vedle hostelu také trh se vším možným, i čerstvými potravinami.
  • V centru najdete velké množství příjemných kavárniček, kam jsem většinou chodila na výborné mexické kafe a také na internet. Určitě bych doporučila kavárnu Frontera s venkovní zahrádkou. Průměrná cena kávy se pohybuje okolo 30 pesos (cca 40Kč).

BEZPEČNOST

San Cristobal je určitě bezpečné město. Po nocích jsem se městem sice sama netoulala, ale během dne jsem nezaznamenala žádnou zvláštní aktivitu.

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Bohužel jsem měla v San Cristobalu smůlu na špatné počasí a z toho vyplývající nedobrý zdravotní stav. Město jsem si tedy prošla více méně zběžně.

MIRADOR – IGLESIA DE SAN CRISTOBAL

San Cristobal zahalen v dešti a mlze.

Nad centrem městečka se tyčí kostel Iglesi de San Cristobal, ze kterého je krásný výhled na celé město. Tedy pokud máte štěstí na počasí. Ke kostelu se musíte vyšplhat po nekonečném schodišti, na kterém děti hrají fotbal a žebrají od turistů drobné na školní pomůcky. Okolí kostela je momentálně v rekonstrukci, proto jsem se nedostala ani dovnitř. Výhled stál za to i bez kostela.

IGLESIA DE GUADALUPE

Další pěkná vyhlídka na město je od kostela Iglesia Guadalupe z 19.století na opačném konci města. Schodů je zde podstatně méně, tedy ani vyhlídka není tak ohromující jako u kostela Iglesia de San Cristobal. Zato je však kostel přístupný veřejnosti.

MUSEO DE LA MEDICINA MAYA

Ozdravný mayský rituál.

Na okraji města, asi kilometr od Rossco Backpacker hostelu leží malé muzeum Mayské medicíny. Aby jste se k němu dostali, musíte projít čtvrtí, která trochu připomíná mexické slumy. Ulice, lemované příbytky postavenými z plechových plátů, jsou přeplněné lidmi, kteří se snaží prodat všechno možné. Tato čtvrť je zcela odlišná od krásného čistého historického centra plného turistů. Tady najdete jen zbloudilé cizince, kteří se snaží najít muzeum Mayské medicíny a kontrolují mapu, jestli neodbočili špatně.

Když muzeum konečně mezi posprejovanými budovami najdete, jste trochu zklamaní jeho obyčeností. Zapltíte vstupné 25 pesos (asi 33Kč), vyfasujete papíry s anglickým překladem popisků a na úvod shlédnete video o mayském porodu. Některé věci vám z toho děsivého filmu stejně jako mě určitě utkví, jako třeba „… placentu muž zakope přímo v domě. Pokud jí do díry uloží čelem vzhůru, příště se narodí holčička…“ nebo „…během těhotenství a 3 měsíce po porodu žena nesmí jíst avokádo, protože by to mělo vliv na vývoj pohlavního údu jejího syna…“ apod.

V další místnosti zjistíte, že kaple muzea stále aktivně funguje k vykonávání mayských obřadů souvisejících se zdravím. Z manuálu, který dřímáte v ruce, se dozvíte, že když „zapálíte 13 krátkých svíček bílé, žluté, červené nebo zlaté barvy a budete se modlit, můžete vyléčit horečku, průjem a další zažívací obtíže.“ Dobré vědět!

Muzeum dále popisuje nejpoužívanější mayské bylinky, ukazuje výrobu svíček, ale také typický mayský příbytek. V létě se můžete projít botanickou zahradou, kde spoustu bylinek místní stále pěstují a prohlédnout si mayskou ozdravnou „saunu“. V areálu funguje také mayská lékarna.

Určitě návštěvu doporučuji. Pokud vás problematika zaujme jako mne, v muzeu strávite cca 1-2 hodiny času.

OVENTIC

Tkaní…

Kolem San Cristobalu leží spousta malých vesniček, kde lidé žijí dle starých tradic, vyrábí tradiční výrobky a problémy řeší speciálními rituály. Jednou z nich je Oventic, kde za výhodné ceny můžete nakoupit různé ručně tkané tradiční textílie. Pokud stejně jako já nemáte pěníze ani místo v batohu, tedy ani zájem něco kupovat, je zajímavé poslechnout si alespoň krátkou přednášku o tom, jak u tradičních tkaných výrobků rozeznat ty ručně dělané od sériové výroby, která se do oblasti dostává většinou z Guatemaly. Místní ženy vás navíc za dobrovolný příspěvek v obchodě pohostí domácimi tortilami a místní pálenkou zvanou posh.

SAN JUAN CHAMULA

Kolem San Cristobalu se nachází velké množství krásných přírodních úkazu od vodopádů až po kaňony. Místní si od turistů jejich návštěvu však nechaji dobře zaplatit. Ve špatném počasí si bez vhodného oblečení takovou turistiku navíc asi neužijete. Rozhodla jsem proto o návštěvu místa typicky mexického, jehož bizardnost je na celém světě nedostižná – kostel Cathedral San Juan Bautista ve vesničce San Juan Chamula severně od San Cristobalu.

Z venku vypadá kostel jako každý jiný, dovnitř vás už pustí pouze bez foťáku a se speciálními instrukcemi. Kostel patří katolické církvy, avšak v něm nefiguruje žádný kněz. Lidé si kostel spravují sami, což má za následek nezvyklý mix křesťanství a mayských tradic na jednom místě. V kostele nenaleznete žádné posezení s klekánky, ale jen prázdný prostor s podlahou pokrytou jehličím. V jehličí sedí šamani, kteří nad zapálenými svíčkami odříkávají modlitby a občas přímo v kostele obětují třeba slepici. Kolem nich jsou podél stěn rozmístěny vitrýny se sochami svatých, k nimž místní donášejí květiny, svíčky i peníze, aby jim splnili přání. Pokud svatý neplní přání dle představ místních obyvatel, je odvezen a na jeho místo příjde jiný svatý. To má za následek, že již svatí došli a lidé si je musí vymýšlet. Mezi sochami svatých naleznete tedy i jména, která jste nikdy dříve neslyšeli.

 

TIPY / TRIKY

  • San Cristobal je poměrně vysoko, tedy repelenty ani moskytiéry nejsou nutností. Určitě však doporučuji teplejší oblečení a pláštěnku. Počasí se mění poměrně rychle a nepředvídatelně.
  • Krom Couchsurfing Hangouts a Maps.me jsem žádné speciální aplikace nevyužívala. Zato jsem několikrát využila lékárnu 🙂
  • Pokud chcete dovést domů dárek opravdu typický pro Chiapas, určitě šáhněte po jantaru. V každém lepším „jantarovnictví“ vám rádi vysvětlí jaký je rozdíl mezi pravým a falešným jantarem a ukáží vám „jantarové zajímavosti“.

Zpět na informace o Mexiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →