Lombok, Indonésie

 

MOJE CESTA

Lombok je úžasné místo plné prázdných pláží s bílým pískem, přátelských lidí a skvělých kurzů jógy, kde rozhodně stojí za to se zastavit. Já zůstala nakonec jen měsíc. Působila jsem zde jako dobrovolník pro českou organizaci Kintari, která vyučuje angličtinu hned v několika místních školách. Z toho důvodu jsem bydlela v Kutě v home stay u koordinátora organizace.

 

inSTRUKČNĚ

 • Z Bali na Lombok jsem zvolila leteckou dopravu. Letadlem cesta trvá 25 minut u místních aerolinek LionAir stojí okolo 450Kč. Dá se jet také trajektem, z nichž ten nejlevnější stojí asi jen 3 USD, počítejte ale s 4-5 hodinovou cestou. Přístav je navíc od Kuty dále než letiště. Pokud tedy nejedete s motorkou, volte letadlo.
 • Cestu z letiště mi usnadnil Edy, indonéský koordinátor organizace Kintari, který mne na letišti vyzvedl. Dá se opět využít místní taxi nebo Uber. Letiště je od Kuty vzdáleno cca 20km.
 • Tentokrát jsem pro ubytování nevolila hostel, ale vzhledem k delšímu pobytu mne ubytoval Edy ve svém Kintari Home Stay. Díky tomu mne ubytování na měsíc stálo pouze 1.000.000IDR (cca 1.800Kč). V Kutě je spousta Home stay různé kvality. Někde mají bazény a 24hodinový servis, někde je to trochu punk. Průměrná cena za home stay na měsíc se pohybuje okolo 2.200.000IDR (cca 4.200Kč). Za podobnou cenu se dá sehnat k pronájmu i domek, pokud cestujete ve více lidech, určitě se vyplatí.
 • Pro přepravu po Kutě a Lomboku všeobecně jsem použivala pouze skútr. Ne že by se nedalo mezi jednotlivými místy pohybovat pěšky, ale když už si jednou ten skútr pronajmete na celý měsíc, tak ho při místní ceně benzínu cca 18.000IDR (35Kč) za plnou nádrž zkrátka používáte pořád. V okolí Kuty je klidná doprava a vede zde nová dvouproudová „dálnice“, takže podmínky jsou vhodné i pro začínající řidiče (pokud nezapomenou, že se v Indonésii jezdí vlevo). Cena za pronájem byla v mém případě 40.000IDR (cca 75Kč) za den.
 • V Kutě jsme se stravovali v ověřených místních warunzích (warung = hospoda, restaurace, bistro, zkrátka místo, kde vám dají něco k jídlu). Průměrná cena Nasi Campur („míchaná rýže“) nebo vege salátu Gado-Gado (zeleninový salát s arašídovou omáčkou – mňami)  se pohybuje okolo 25.000IDR (cca 47Kč).
 • V restauracích nebo pouličních stáncích často prodávají smoothie z čerstvého ovoce. Kelímek většinou výjde na cca 5.000-8.000IDR (okolo 15Kč). Ovoce je vždy rozmixováno s ledem, který místní kupují v supermarketu. Krom luxusního hotelu Novotel a supermarketů jsem na Lomboku neviděla ledničku, takže se nemusíte bát, že by místní led vyráběli sami z místní vody. Neměli by jak… Jen upozornění pro všechny nápoje včetně kávy nebo čaje – pokud vyloženě neřeknete, že chcete „bez cukru“, počítejte, že vám naservírujou nápoj přeslazený.
 • V Kutě je několik supermarketů pro turisty, kde koupíte veškerou hygienu, něco málo z lékárny, sladkosti, slanosti, zkrátka věci běžné potřeby. Ceny jsou o něco málo nižší než v ČR. Pokud se však vydáte nakupovat k pouličním stánkům, připravte se na to, že bez smlouvání to nepůjde. Místní berou nákup bez smlouvání jako osobní urážku, často vám bez smlouvání zboží neprodají vůbec.
 • Pokud se neubytujete v nějakém luxusním hotelu nebo resortu, nepočítejte s teplou vodou. Při průměrných teplotách okolo 30-ti stupňů a více však většinou ani není potřeba.
 • Vzhledem k tomu, že Lombok je převážně muslimský, potuluje se kolem velké množství divokých psů. Pro muslimské náboženství je totiž pes, ostatně stejně jako prase, špinavé zvíře. Tedy se psa povětšinou nechtějí ani dotknout, natož aby s ním byli kamarádi. Psi se většinou lidí bojí, výjimečně můžou zaútočit. Na jihu Lomboku není běžný výskyt vztekliny. Takže se jich nebojte a raději jim schovejte misku rýže od oběda, moc to ocení.
 • Bankomat většinou dovolí vybrat maximální částku okolo 2.000.000IDR.

BEZPEČNOST

Lombok přece jen ještě není tolik turistický jako Bali. Lidé tam žijí v horších podmínkách, a turista je pro ně zbohatlický parazit, ke kterému nemají osobní vztah. V okolí Kuty (a věřím, že ne jen tam) působí spousta gangů, které turisty hojně okrádájí. Pokud prosurfujete internet, najdete články o častých přepadeních, mnohdy i s trvalými zdravotními následky. Každý místní má totiž doma mačetu na kokosové ořechy, která se mnohdy stává zbraní. Přestože jsem byla na Lomboku mimo hlavní turistickou sezónu, jedna z našich dobrovolnic byla přepadena během slunečného dopoledne při cestě na pláž. Maskovaný muž se ji pokusil za jízdy shodit z motorky, což se mu naštěstí nepovedlo. I tak kolegyni málem zlomil ruku.

Pravděpodobnost, že se stane něco takového i vám, je samozřejmě malá. Nepřepadávají zde všechny každý den. Mně osobně se například nic nestalo, a vždy se ke mně všichni chovali jen mile a přátelsky. Je však dobré o těchto věcech vědět, mít se na pozoru a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Ideální je pohybovat se alespoň ve dvojicích, nechodit na pláže po západu slunce, vyhýbat se konfliktům s místními, apod.

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Vzhledem k tomu, že jsem byla vázána na přidělený rozvrh Kintari výuky, neměla jsem tolik volného prostoru na cestování a trávila jsem volný čas převážně v Kutě.

Kuta a místní pláže

Kuta na Lomboku je spíše větší vesnice než město. S Kutou na Bali se nedá vůbec srovnat. Nenajdete tady ani Burger King ani multikino. Naštěstí. Co v Kutě najdete je klid, ráj na zemi, spoustu malých stánků a warungů s tradičními jídly, krásné pláže, ale i luxusní kurzy jógy nebo surfingové školy.

ASHTARI YOGA SHALA

Pokud máte rádi jógu, nesmíte minout Ashtari Yoga Shala studio. Lekce probíhají během celého dne na třech různých úžasných místech, každý si může vybrat typ jógy, na který se zrovna cítí a lektora, který mu bude vyhovovat. Jedna lekce stojí 100.000IDR (190Kč), 10 lekcí 700.000IDR (1.300Kč) a měsíc neomezeně 900.000IDR (1.800Kč). Rozhodně se to vyplatí. Aktuální informace naleznete na facebookové stránce Ashtari Yoga Shala.

LOMBOK CINEMA

Bambusové letní kino se sedacími pytli místo křesel a větrákem nad hlavou si nemůžete nechat ujít. Kino hraje denně krom neděle vždy od 19:30. Vstupné na jednotlivé projekce činí 20.000IDR (cca 40Kč), vychlazené pivo v místním bufetu pořídíte za 30.000IDR (58Kč). Aktuální program kina najde na oficiální facebookové stránce kina Lombok Cinema.

JAWA WARUNG

Všichni dobrovolníci Kintari se jednoznačně shodnou na tom, že nejlepší jídlo v Kutě je v Jawa Warung u Mohadžíra. Jeho Nasi Campur (aneb rýže obložená vším, co je zrovna dneska navařeno) bylo vždy výborné, čerstvé, a nasytilo na celý den. Cena za vegetarianskou porci 10.000IDR (cca 19Kč !!). Mohadžír je nejlepší hostitel. Má velmi dobrou angličtinu, takže se s ním domluvíte třeba i na levném pronájmu motorky nebo poklábosíte o počasí.

KUTA BEACH

Kuta beach je klidná pláž se žlutým pískem a mělkým dnem v samotném centru Kuty. Mimo sezónu na ní potkáte pouze pár místních, ktěří se však nekoupou, protože většinou neumí plavat. Prodávají čerstvé ananasy, kokosy a ručně tkané sarongy. Většinou jsou to děti z místních škol, které s vámi budou chtít procvičit svou angličtinu nebo se s vámi třeba vyfotit. Vždy se najde nějaký místní, který po vás bude chtít 5-15.000IDR za parking motorky. Platit tenhle poplatek je nesmysl vymyšlený na turisty. Proto doporučuju motorku zaparkovat a rychle pryč, aby vás nestihli odchytnout, nebo předstírat, že nerozumíte anglicky.

TANJUNG AAN

Krásná dlouhá pláž na západní straně Kuty, zhruba 15-20 minut na motorce od Kuta Beach. Pláž má bílý písek, průzračnou vodu, korálové útesy a v zadní části pláže najdete dokonce i vlny vhodné na surfing. Doporučuji nezastavovat se hned na začátku pláže, kde je nejvíce plážových barů a kaváren, protože vás zde donutí platit za parkovné a plážoví prodavači vás nenechají v klidu. Teda pokud nejedete na slavný Tanjung Aan sunset point, ten rozhodně při západu slunce stojí za to. Pokud chcete mít na pláži soukromí, pokračujte po cestě co nejdále to půjde, i když bude cesta rozbitá a na první pohled neprůjezdná. Tam čekají už jen malé plážové kavárny, minimum turistů i místních. Tanjung Aan se všeobecně nedoporučuje po západu slunce, i přes nově nainstalovaný kamerový systém patří příjezdová cesta k pláži k nejnebezpečnějším v okolí.

 

Senggigi

Senggigi je jedno z prvních letovisek na Lomboku. Rozkládá se na západě ostrova, asi 65km od Kuty. V Senggigi potkáte hlavně postarší Australany, kteří sem jezdí od nepaměti, opíjejí se v místních warunzích, které jsou mimochodem mnohem dražší než v Kutě, a válejí se na plážích, protože v Senggigi se toho víc dělat nedá. Pravděpodobně proto nová generace turistů zaměřuje svou pozornost na jiné části ostrova. Ani ty místní pláže nejsou tak krásné, jak popisuje 10let starý guide book. Město se pomalu rozpadá, velkolepé hotely s mramorovými sloupy chátrají. Zašlá sláva tohoto turistického letoviska je cítit všude. Pokud už sem přece jen zabloudíte, doporučuji navštívit hinduistický chrám Pura Batu Bolong na pobřeží, vstupné dobrovolné.

Pink Beach

Je ta pláž opravdu růžová? Ne tak docela. Z dálky vypadá normálně. Když si však písek vezmete do dlaně, rozpoznáte mezi běžnými zrnky písku i ty růžové. Na Pink beach se dostanete nejlépe lodí – cesta z Kuty trvá asi hodinu, autem více než dvě. Během cesty lodí je navíc možné zastavit se na krátkou šnorchlovačku. Hloubka sice není příliš velká, ale korálů, modrých hvězdic a rybek všeho druhu je tady spousta. Na Pink beach vás dál nic nečeká, žádné stánky, žádná letoviska, jen pár prázdných pláží bez turistů a všudypřítomný indonéský bordel.

Rinjani national park – Air Terjun Kawangan waterfalls

Rinjani national park je největším přírodním parkem na Lomboku. V jeho centru se nachází aktivní sopka Rinjani, která naposledy bouchla právě den před mým příletem na Lombok v září 2016. Proto jsem neměla možnost využít nabídky trek výletů a podívat se na vrchol sopky. Rozhodli jsme se alespoň pro navštívení nejjižnější části Rinjani national parku se souborem menších vodopádů. Ve vodopádech se můžete vykoupat, v jedné části také najdete přírodní bazeny s čerstvou (pitnou) vodou. Vstupné 80.000IDR (150Kč), vzdálenost od Kuty cca 2 hodiny autem.

Mataram

Hlavní město Lomboku, zhruba 45 minut od Kuty. Mataram můžeme pomyslně rozdělit do dvou částí. V jedné nalezneme honosné budovy ambasád a úřadů, v té druhé zase malé domky a obchůdky, které připomínají Kutu. V Mataramu je od Kuty nejbližší nemocnice s rentgenem a operačním sálem, moderně vybavená. Také se zde nachází jediný úřad na Lomboku pro prodloužení víza. Mimo jiné se zde právě staví jedna z největších mešit na světě plná eskelátorů a naleštěného zlata (viz. obrázek).

 

TIPY / TRIKY

 • Pokud byste z bankomatu chtěli vybrat více než 2.000.000IDR, v luxusním hotelu Novotel najdete bankomat, který vás pustí až na 3.000.000IDR.
 • Moskytiéra je ve většině oblastech určitě nutná, hlavně v podzimním období, kdy začíná období dešťů. Na Lomboku je velký výskyt horečky dengue. Repelenty zde nefungují na všechny. Mně se vyplatil 50 Deet, ale kamarádku kousali i s Deetem i s místní citronelou. Krom komárů zde lítá i jiný bodavý hmyz, který u některých lidí může vyvolat alergickou reakci nebo záněty.
 • Na Lomboku bohužel nemohu doporučit žádné chytré aplikace, které by Vám usnadnily pobyt, protože místní většinou vůbec mobily nemají nebo používají telefony typu Nokia 3210. Určitě na ostrově hodně fičí Couchsurfing, který vás může dostat na zajímavá místa.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →