Bali, Indonésie

MOJE CESTA

Bali pro mne byla pouze přestupní stanicí na cestě na Lombok. Proto jsem taky zůstala jen 8 dní. Ubytovala jsem se v Kutě, která je kousek od mezinárodního letiště v Denpasaru. Jde o nejrušnější a také nejturističtější město na Bali. Příliš autencity tam nenajdete, zato McDonald a H&M určitě jo. Hlavním důvodem, proč jsem zůstala zrovna v Kutě bylo IFF Balinale, které probíhá každoročně v září právě zde.

 

inSTRUKČNĚ

  • Na cestu z letiště doporučuji objednat auto jednou z aplikací Uber, Grab nebo Go-Jek. Pokud však budete po cestě stejně vyčerpaní jako já, můžete se nechat svézt jedním z taxikářů, kteří se nabízejí přímo na letišti. Za to si však pěkně připlatíte. Za necelé 3 km jsem zaplatila 100.000IDR (cca 184Kč, usmlouváno z původní nabídky 300.000IDR, což je cca 552Kč). Pokud si objednáte taxi předem, měli byste se při této vzdálenosti vejít do 30.000IDR (cca 55Kč). Žádná hromadná doprava z letiště nefunguje.
  • Stejně jako všude jinde i tady jsem volila pro ubytování hostel s dobrým hodnocením na Booking.com. Hostel Bread&Jam však překonal všechna má očekávání a dodnes jde o jeden z nejlepších hostelů, ve kterých jsem kdy byla. Zůstala jsem v něm celých sedm nocí, které mne stály 1.009.700IDR (nějakých 1850Kč celkem), breakfast included. Hostel je sice v tmavé uličce, zhruba kilometr od pláže, ale je krásný, čistý, se silnou wifi a milou obsluhou. O tom, že jsem tam potkala ty nejlepší lidi, ani nemluvím.
  • Na přepravu po Kutě a Bali všeobecně jsem používala většinou své vlastní nohy nebo motorky a skútry místních kamarádů. Více méně všude se dá po Kutě dojít i pěšky.
  • Po Bali se dá cestovat autobusem, do kterého je však potřeba se předem objednat. Většinou vám s tím pomůžou v ubytování. Autobus vás pak v předem domluveném časovém rozmezí nabere přímo v ubytování. Vzhledem k tomu, že autobus takhle objíždí všechny objednané, můžete pouze jízdou po Kutě zabít hodinu času nebo i víc. Ve více než dvou lidech se cenově (i časově) cestování autobusem určitě nevyplatí, je lepší zavolat si Go-Jek, Uber nebo Grab. Jsou však zóny, kam řidiči těchto aplikací nemohou, to je dobré si zjistit předem.
  • V Kutě jsem se stravovala v místních pouličních restauracích mimo turistické zóny, takže většinou někde u cesty, kde se dá úžasný talíř jídla pořídit už za 25.000IDR (46Kč). Pokud byste zabloudili do Bread&Jam hostelu, doporučuji malý muslimský stánek na rohu ulice Jl. Kubu Anyar I vedle obchodu Nora. Nikdy mi nebylo z místního jídla nevolno. V hostelu jsem však potkala skupinku slečen, které prozvracely celou noc, protože se stravovaly v „lepší“ turistické restauraci v centru. Takže jako všude jinde v Asii i tady na turistická místa pozor.

 

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA

Vzhledem k omezenému času jsem neměla příliš možnost Bali procestovat. Navštívila jsem jen pár míst, konkrétně tyto:

Kuta

Kuta je nejturističtějším městem na Bali. Díky nedalekému letišti má skvělou turistickou polohu. Pobřeží je lemováno rozsáhlou Kuta Beach, která je díky malé hloubce a mělkému dnu vhodná pro začínající surfaře. První lekci surfingu si můžete i s instruktorem na pláži vyhádat už za 250.000IDR (cca 470Kč) za 90 minut. Pokud se však chcete surfingu věnovat více, bude určitě výhodnější zaplatit si kurz u jedné z místních škol – třídenní kurz se dá pořídit už za nějakých 80-90 eur.

Kuta je smradlavé přeplněné město, kde se v klidu nenajíte ani nevykoupete, protože vám bude neustále někdo nabízet služby nebo zboží, které nechcete. Je to globalizované město bez větší autenticity, plné diskoték a nákupních center. Ve městě v uplynulých letech proběhly už dva teroristické útoky. Pokud nemáte rádi přeplněné večírky a luxus, doporučuji se městu spíše vyhnout.

Tanah Lot

Tanah Lot je turistická vesnička obklopená skalisky se dvěma hinduistickými chrámy. Tanah Lot je vzdálen asi 25km od Kuty. Vstup do vesničky je zpoplatněn symbolickou částkou 30.000IDR (55Kč). Turistům je přístupný pouze jeden z chrámů a to jen částečně. Vesnička, chrám a krásné pobřeží nás zabavilo tak na 2 hodiny. Určitě doporučuji.

Tanah Lot spadá do zóny, kam Vám Uber, Go-Jek ani Grab nepřijede. Proto je lepší si pronajmout auto nebo se pokusit najít autobus.

Batur

Batur je největší aktivní sopkou na severu Bali. Pod ní se rozkládá krásné jezero Danau Batur s přírodním teplým pramenem. Pokud byste si chtěli vyšlápnout na vrchol Baturu, musíte zaplatit vstupné. Pří východu nebo západu slunce to může být až 400.000IDR (cca 760Kč!).

K jezeru jsme se dopravili na motorkách, cesta z Kuty trvá asi 3 hodiny. Po cestě můžete navštívit spoustu krásných míst, třeba i Ubud, Monkey forest nebo rýžová pole. Pozor na velkou změnu počasí a teplot během cesty. Jezero je v horách, počítejte tedy s nižšími teplotami a přibalte mikinu a dlouhé kalhoty.

Ubud

Ubud je jedním z nejnavštěvovanějších měst na Bali, byť není přímo u moře. Je to místo spojováno hlavně s kávou a jógou. Místní podle toho také město turismu přispůsobují – v centru najdete spoustu kaváren s ochutnávkami zdarma, obchůdků s jógovými potřebami, apod. Vzhledem k tomu, že jsem v ulicích potkávala jen „bílé turisty“ a hipstry z celého světa, místo na mě moc magicky nezapůsobilo. Strávila jsem zde však jen pár hodin, asi je potřeba delšího zastavení.

V Ubudu můžete taky navštívit Monkey Forest, který je plný agresivních roztomilých opiček (vstupné 15.000IDR – 30Kč) nebo rýžová pole.

TIPY / TRIKY

  • Na Bali jsem vybírala peníze z bankomatu. Nesetkala jsem se s žádnými speciálními poplatky.
  • Moskytiéru jsem nevytáhla. Komáři v okolí Kuty moc nekoušou.
  • Aplikace, které můžou na Bali dost usnadnit život:

Go-Jek je ideálním taxíkem pro solo cestovatele. Můžete si totiž objednat motorku s řidičem, takže náklady Vás vyjdou tak na třetinu ceny za auto taxi. Kromě taxi tahle aplikace nabízí také levný dovoz objednaného jídla nebo nákupu, vyhledá vám nebližší masáž, zkrášlovací studio, autoservis nebo uklízečku. Nově v Go-Jek aplikaci najdete také autobusovou službu. S tím nemám bohužel osobní zkušenost.

Upozorňuji, že tato aplikace nefunguje všude, ale jen v některých částech Bali a dalších indonéských ostrovů.

 

 

Grab je asijská levnější obdoba Uberu. Nefunguje jen na Bali, ale i v jiných asijských státech. Stejně jako Go-Jek, i Grab funguje pouze v určitých zónách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →