Aplikace moderního cestovatele

Nevím jak vy, ale já si už cestování bez telefonu dokážu představit jen těžko. Krom toho, že na něj můžu fotit momentky, ukládám si do něj všechny poznámky a kontakty, tak v něm mám spousty aplikací, které mi usnadňují orientaci na každém novém místě, kde se (většinou sama) ocitnu. Osobně vždy při cestování využívám tyto aplikace, které, pokud není uvedeno jinak, jsou všechny dostupné zdarma.

ORIENTACE

MAPS.ME

Rozhodně nejužitečnější aplikace, která mne nejednou zachránila. Jde o navigaci, která po předchozím stažení map potřebných lokalit funguje zcela offline. Navigace je vhodná jak pro auta, chůzi, tak i kola.V mapách jsou zavedeny i typy na kavárny, obchody, restaurace, místa s wifi apod. Do mapy si sami můžete místa zavést nebo označit body zájmu, které chcete navštívit. K tomu slouží špendlíky v osmi různých barvách, aby jste se v mapě na první pohled orientovali.

Mapy se svými body zájmu můžete sdílet s kamarády nebo je uložit pro další návštěvu. Díky téhle aplikaci dokáži celý tento blog sepsat zpětně až po návratu domů. Přesně v mapě vidím, kudy vedly mé kroky.

UBYTOVÁNÍ

BOOKING.COM

Nejčastěji rezervuji ubytování v místech, které navštěvuji poprvé, přes booking.com. Tento slavný web má i aplikaci, kam se vám všechny rezervace uloží a můžete si podorbnosti o ubytování otevřít i offline. Pro jakoukoli změnu rezervace se však musíte připojit k internetu. Pokud Booking využívate pravidelně, máte na ubytování slevy od 10% výše. Na zálkadě vašich rezervací vám Booking nabízí ubytování, které jsou pro vás téměř na míru, často za zvýhodněné ceny. Jejich storno politika je pro cestování bez přesného plánu také velmi sympatická. U každého ubytování se sice mírně liší, ale důležité je to, že máte možnost volby. Nikdy jsem s rezervací přes Booking neměla problém, komunikace s nimi nebo s ubytovatelem prostřednictvím Booking aplikace probíhala vždy bez problémů.

HOSTELWORLD

Pokud se mi ceny na Bookingu zdají příliš vysoké nebo nabídka nedostatečná, nastupuje aplikace webu Hostelworld. Jejich rezervační systém není tak sympatický jako u Bookingu. Při každé rezervaci je nutno zaplatit rezervační poplatek a případně i procenta z ceny za první noc. Jejich storno politka je trochu komplikovanější, a celkově jsou ceny ubytování povětšinou vyšší. Pravdou však je, že je tato alikace zaměřena hlavně na hostely, a hodnocení míst píši převážně solo cestovatelé. Proto se o ubytování často dozvíte relevantnější informace než z Bookingu. Nabídka hostelů je také mnohem širší, protože pro menší ubytovatele jsou podmínky u Hostelworldu výhodnějšá než u Bookingu. Rozhodně doporučuji porovnávat ceny ubytování v obou aplikacích. Taky se může stát, že se hostel na Bookingu zobrazuje jako vyprodaný, ale na Hostelworldu má ještě místo k dispozici, nebo naopak.

V každém případě doporučuji si vždy u každé nabídky pečlivě přečíst pravidla. Ubytovatelé často mají další skryté poplatky, které ve výsledné ceně uvedeny nejsou.

COUCHSURFING

Couchsurfing asi každý zná. Pokud si vytvoříte podrobný profil, máte možnost oslovit uživatelé z dané oblasti, seznámit se s nimi, případně se i nechat na pár nocí ubytovat zdarma. Jejich mobilní aplikace funguje pouze online, ale je přehledná a ideální pro komunikaci s potencionálním ubytovatelem.

Osobně jsem využívala spíš funkci aplikace s názvem Hangouts, která umožňuje setkání s lidmi, jak místními, tak dalšími solo-cestovateli v dané lokalitě. Stačí být chvíli online, napsat jednu větu o tom, co máte zrovna v plánu a čekat, jestli se k vám někdo připojí. Případně se můžete podívat na plány ostatních, vybrat si toho, který je k vám nejblíže, a oslovit ho sámi. Jako malá blondýna musím být u výběru lidí dost obezřetná. Přece jen se jedná narychlo domluvenou „schůzku naslepo“. Potkala jsem však díky této službě spousty úžasných lidí, se kterými nás pojí silná přátelství dodnes.

AIRBNB

Aplikaci Airbnb v telefonu sice mám, ale bohužel jsem ji nikdy naplno nevyužila. Služba Airbnb se začíná měnit v silný business, kde jsou často ceny mnohem vyšší než například na Bookingu. Málo kdy se nabídky vyplatí pro solo cestovatele. Je to škoda, protože v začátcích Airbnb jsem službu využivala hojně, a vždy mne přivedla k milým pohostinným lidem.

Aplikace mají ale přehlednou a občas si v ní alespoň ověřím, že ubytování, které jsme si vybrala na Bookingu nebo Hostelworldu, je opravdu to nejlevnější.

 

Aplikací pro ubytování existuje celá řada. Další, které se v mém telefonu objevily jsou například HotelQuickly nebo Hotel Tonight. Pravdou však je, že jsme je nikdy ani neotevřela a výše zmíněné mi stačily, ať už jsem byla kdekoliv na světě.

DOPRAVA A ITINERÁŘE

ROME2RIO

Velmi užitečná aplikace, která najde dopravu mezi bodem A a bodem B, nehledě na vzdálenosti. U každé trasy vidíte i přibližný cenový rozpis a odkaz na poskytovatele s jízními řády a dalšími konkrétními informacemi. Aplikace funguje pro Ameriku i Asii či Evropu. Ne vždy je nalezená trasa ta nejlepší, ale pokud se v zemi vůbec neorientujete, aplikace vás minimálně nasměruje na vhodné poskytovatele dopravy v oblasti a přibližné ceny. Vidíte například, zda-li se vám vyplatí zvolit hromadnou dopravu nebo taxi, jak je místo přesně daleko apod.

Aplikace bohužel funguje pouze online.

UBER

Pokud Rome2Rio určí jako nejlevněší a nejrychlejší způsob dopravy taxi, vždycky můžete první zkusit Uber. Ten důvěrně znají uživatelé i u nás v ČR. Jedná se o intuitivní taxi službu, která opravdu funguje všude na světě, ať už jste na Srí Lance nebo v USA. V Mexiku se dokonce doporučuje z bezpečnostních důvodů, protože v aplikaci je vždy uveden kontakt a informace o vašem řidiči. Ať jste kdekoliv, určitě na využívání Uberu oproti běžným taxíkům ušetříte.

Ve spoustě zemích můžete najít místní obdobu Uberu, jejíž služby jsou často ještě výhodnější. V USA to může být Lyft, v Indonésii Go-Jek nebo Grab, který funguje téměř ve všech zemích JV Asie, apod. Pokud jsem se s takovou službou na svých cestách setkala, vždy informace o ní naleznete v článku příslušné země v kapitole TIPY / TRIKY.

SKYSCANNER

Na větší vzdálenosti určitě letadlo. Osobně hledám výhodné kombinace a nabídky na skyscanneru. Skyscanner lety přímo neprodává, ale najde vám jiného prostředníka, který letenky přeprodává případně vás odkáže přímo na leteckou společnost. Vždy si pak informace ověřím i u jiných vyhledávačů jako je kayak.com nebo české kiwi. Více méně se však ceny shodují nebo je přes skyscanner naleznete nejvýhodněji.

Aplikaci skyscanneru osobně příliš v lásce nemám, protože není dostatečně přehledná a její vyhledávací funkce nepracují tak dobře jako na stránce, proto si web otevřu raději v prohlížeči. Nicméně v telefonu apku pro všcehny případy mám.

CHECK MY TRIP

Užitečná aplikace, pokd se často přesouváte. můžete si do ní e-mailem zaslat všechny letenky, které se vám chronologicky seřadí a u každé se zobtazí veškeré dostupné informace letecké společnosti. Aplikace je schopná vyhledat i případné zpoždění nebo změnu čísla gateu. Samozřejmě pro všechny aktualizace musíte být online. Aplikace má přehlednou moderní grafiku a další služby jako objednání taxi nebo rezervaci stolu v restauraci. Doplňkové služby apliakce jsem osobně nikdy nevyužila.

 

TRIPIT

Stejné funkce má také starší aplikace s názvem TripIt. Tato aplikace je ve většině případech schopná letenku v e-mailové schránce vyhledat a do itineráře ji zařadit sama. Kromě letenek si do ní můžete vložit také informace o autobusové nebo vlakové jízdence. Aplikace vás na každou vaši cestu předem upozorní.

Bohužel jsem se u této aplikace setkala také s tím, že konkrétní jízdenku nebo letenku nemohla v systému najít. To vás občas dokáže i vyděsit, hlavně pokud kupujete letenku poprvé u nového zprostředkovatele. Vždy se však ukázalo, že jde pouze o chybu aplikace.

 

FINANCE

TRAIL WALLET

Trail wallet je jediná placená aplikace, kterou na cestách využívám. Je totiž skvělá! Zadávám do ní každý utracený peníz, kdy aplikace všechny mé výdaje přehledně udržuje v barevných grafech rozdělené do kategorií. Ceny se automaticky přepočítávají dle aktuálního kurzu (pokud jste online), takže všechny částky vidíte napsané v korunách i místní měně. Zpětně se můžete podívat, jak dlouho jste na daném výletě byli, kolik jste utratili celkem, i vaše průměrné výdaje na den.

Aplikace je pro prvních 25 vkladů zdarma, pro neomezený počet vkladů zaplatíte jednorázový poplatek 4,99 Eur. Trail Wallet je určena pouze pro iPhone a iPad.

 

Krom této úžasné aplikace, kterou používám i pro převod měn, mi nesmí chybět také speciální aplikace internetového bankovnictví každé banky, jejíž kartu sebou na cesty tahám. To však považuji za samozřejmost i doma. Proto není nutné to více rozebírat.

 

ATRKCE A JÍDLO

TRIP ADVISOR

Téměř vždy cestuju bez plánu, bez těžkého průvodce v batohu, bez předchozího průzkumu místa online. Proto mám v telefonu Trip Advisor, který ukazuje nejnavštěvovanější místa oblasti. Tak víte, jaké jsou v lokalitě turistické atrakce a na základě hodnocení se můžete rozhodnout, zda-li je to pro vás vhodná atrakce nebo už trochu moc.

Občas do aplikace mrknu i na restaurace, ale vždy počítám s tím, že i ty nejlevnější jsou na můj budget dost a dokážu se najíst i levněji. Spíš mi díky Trip Advisoru udělám o celé oblasti přehled a dozvám se, kterým místům se mám zaručeně vyhnout, protože budou plné dovolenkových turistů.

Výhodou aplikace je, že si můžete informace o oblasti stáhnout a následně aplikaci využovat offline.

 

BEZPEČNOST

bSAFE

Aby o mne mí nejbližší neměli na cestách strach, stáhla jsem si zdarma aplikaci bSafe, díky které se můžete propojit v rámci jedné mapy s vybranými kontakty z vašeho telefonu. Všichni propojení pak navzájem mohou sledovat svou aktuální polohu, případně tomu druhému v případě ohrožení poslat zprávu nebo výstrahu. Dále má aplikace funkce jako falečný telefonát na nevhodné schůzce nebo alarm video recording.

Ne vždy se však vaše poloha načte automaticky a musíte ji v aplikaci nahlásit ručně, což funguje pouze online. To považuji za největší nevýhodu při cestování, kdy nejste vždy online.

 

Bezpečnostních aplikací naleznete spousty. Osobně mám v telefonu ještě Send Help, kterou si můžete dát mezi widgety na zamčenou obrazovku, a v případě ohrožení velké červené tlačítko aplikace zmačknout pro pomoc. Nevím přesně, co se stane, protože jsem naštěstí nemusela nikdy tuto funkci využít, ale určitě by měl telefon začít minimálně houkat.

 

 

To že mám vždy stažen offline slovník každé země, do které jedu, považuju za samozřejmost.

Aplikací samozřejmě existuje celá řada. Netvrdím, že výče uvedené jsou nejlepší, ale mne rozhodně nejvíce vyhovují.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

miMoňa

Mimoňa

Mimoňa

Mimoňa je obyčejná holka z malého slezského města, která už je dost stará na to, aby mohla žít jak chce. Pracuje jako freelancer převážně ve filmovém a reklamním průmyslu, hraje na klavír a občas něco vyfotí nebo nakreslí. V současné době je na cestě za poznáváním jiných zemí, kultur i sebe sama.

Zobrazit plný profil →